WELCOME
LEADERSHIP
STAFF
SECTIONS


LINKS

ANNOUNCEMENTS




MAJOR JASON S. FREEBY

Major Freeby enlisted in the Marine Corps in November 1993. Upon completion of Recruit Training, he joined 3rd Platoon, Company B, 4th Amphibious Assault Battalion where he received a meritorious promotion to Corporal. He graduated from Texas A&M University in December 1997.

In January 1998, he attended the Officer Candidate Course and commissioned a Second Lieutenant on 4 April 1998. After completing The Basic School, he attended the Field Artillery Officer Basic Course at Fort Sill, Oklahoma.

Upon graduating from Fort Sill, he reported to M Battery, 3rd Battalion, 11th Marine Regiment where he served as a Forward Observer, Headquarters Platoon Commander, Fire Direction Officer, Executive Officer and Assistant Fire Support Coordinator, 7th Marine Regiment.

In November 2001, he reported to the 11th Marine Expeditionary Unit (MEU) where he served as the Target Information Officer, Fire Support Officer and Assistant Operations Officer. He conducted a Western Pacific Deployment in support of Operation ENDURING FREEDOM and two deployments in support of Operation IRAQI FREEDOM.

Upon completion of his tour with the 11th MEU in December 2004, he attended Field Artillery Captains Career Course in Fort Sill, Oklahoma graduating as the Distinguished Honor Graduate. He reported to 2nd Battalion, 11th Marine Regiment as the Assistant Operations Officer/Battalion Fire Direction Officer where he served until October 2005. In October 2005, he assumed command of Headquarters Company, 5th Marine Regiment where he deployed in support of Operation IRAQI FREEDOM. In May 2007, he relinquished command at 5th Marines and assumed command of Fox Battery, 2nd Battalion, 11th Marines where he served until October 2007. From October 2007 to June 2008, he served as the Senior Watch Officer for Regimental Combat Team 1 where he deployed in support of Operation IRAQ FREEDOM.

In June 2008 he transferred to the Naval Postgraduate School as part of the Special Education Program. He graduated with distinction in December 2009 and received a Masters of Business Administration. He completed his SEP utilization tour with Programs and Resources, Headquarters Marine Corps from Feb 2010 to June 2012. He then reported to 1st Battalion, 11th Marines where he served as the Battalion Executive Officer until Feb 2013.

From Feb 2013 until Mar 2014 he served as the Officer in Charge, Georgia Liaison Team advising the Batumi Battalion in Helmand Province, Afghanistan in support of Operation ENDURING FREEDOM. Upon his return from deployment, he assumed duties as the Regimental Logistics Officer, 11th Marine Regiment until May 2015. He is currently assigned as the Executive Officer, Marine Corps Artillery Detachment, Fort Sill, Oklahoma.

Major Freeby’s personal decorations include the Meritorious Service Medal, Joint Service Commendation Medal, Navy and Marine Corps Commendation Medal with three gold stars and Combat Distinguishing Device, Navy and Marine Corps Achievement Medal and the Combat Action Ribbon with gold star.